ludzie, biiuro

Kalendarze plakatowe spotyka się współcześnie na każdym kroku. Ozdabiają biura, klasy szkolne i siedziby osobiste. Bywają też reklamówkami lub pamiątkami z wyjazdów. Niewiele kto chociaż zastanawia się, jakie jest ich rodowód. Można oznajmić, że przodkami terminarzy plakatowych były modele planszowe. Z czasem nastąpiło redukcja wielu plansz do jednej. Ta jedna zaś pozostała powiększona i wykiwała formy podobnej do plakatu. Takie kalendarze zdobyły ogromne znaczenie dzięki swojej prostej i dekoracyjnej odmianie. Nie bez znaczenia była też wartość mała podobnie jak dla edytorów (jedna strona) jak i użytkowników.

Oddziaływanie plakatu…

Od czasu do czasu taki produkt jest na tyle pokrewny do plakatu, że nie sposób z daleka ich odróżnić. Na nieszczęście nie stale kalendarze plakatowe są na dużym poziomie wykonania. Nierzadko się zdarza, że dominuje kicz, który przetacza się na patrzącego. Ale nie ma się co temu dziwować. Każdego dnia przez wydawnictwa kroczą miliony analogicznych kalendarzy. Z owego co trafia na rynek tylko cząstka jest owszem dużej jakości. Wybór odpowiedniego wzoru zależy do kontrahenta.
Za przodka form plakatowych wolno też uznać obrazy, znane już od czasów zamierzchłych. Na pewno łączną atrybutem obu jest wkładanie przewodniego nacisku na stronę estetyczną. Polecamy http://www.whiteart.pl/kalendarze-plakatowe

Kalendarz w obrazkowej okładce był atrakcyjny już w starożytności. W średniowieczu kalendarze reklamowe rolnicze były obrazowane ładnymi wizjami, cyklicznie wyposażone w ozdobną symbolikę astrologiczną. W XX wieku wstał organizer, w jakim obrazek grał koronną funkcję – plakat. Była to konsekwencja uprzemysłowienia egzystencji. Całość musi być proste i funkcjonalne. Kalendarze plakatowe akuratnie spełniają tę funkcję i nie przeszkadza to wcale ich walorom estetycznym.

Skąd jeszcze pochodzą się organizery planszowe?
Towary planszowe ścienne to decydujący przodek, od jakiego pochodzą się kalendarze plakatowe, ale nie jedyny. Wspomnieliśmy już o plakacie. Plakat jako rodzaj nośnika ogłoszeń lub promocji rozpowszechnił się w XIX w. Jest ogromnie lubianym nośnikiem, dlatego że posiada akcje estetyczne i reklamowe zarazem.

Jak kalendarze planszowe podmieniły się w plakatowe?

Organizery planszowe były niegdyś globalną odmianą organizera strojnego. Przypominały kompozycją książkowy notes. Zamiast normalnych kartek były tu aczkolwiek plansze. Znaczne istotne znaczenie w tego typu kalendarzach dla firmy miała strona estetyczna. Ujrzano też ich obszerną walor jako mediów reklamy. Raz po raz intensywniejszy akcent stawiany na stronę artystyczną terminarza uczynił, że terminarze planszowe zaczęły coraz w wyższym stopniu przywodzić plakaty. Zwrotem była transformacja wielu plansz na jedną. Była to rozległa luksus dla użytkowników i edytorów. Kalendarium na cały rok odnajdowało się w jakimś miejscu. Co prawda nie było już tak wyraziste jak w kalendarzach dla firmy tradycyjnych, ale nadal zapełniało swoją podstawową rolę – organizera czasu. Produkty jednoplanszowe rozrosły się. Element wizualny zaczął w nich zapełniać znaczną funkcję niż samo dwunastomiesięczne kalendarium. Ostrożnie rozpoczęły się powodować pierwsze modele plakatowe. Nazwa pozostała wzięta od plakatów, czyli kolorowych afiszy w dużym formacie, które terminarze plakatowe bardzo przywodziły. Kalendarze plakatowe okazały się idealnym zbytkiem. Zaczęli ich wykorzystywać wszyscy – od magazyniera do profesora. Ta renoma do dzisiaj nie upłynęła. Kontrahenty doceniają sobie wygodę i ozdobny charakter kalendarzy owego wzoru. Przyciąga też niska cena – czasem o wiele się różniąca od ceny kalendarzy planszowych. Kumuluje się to dodatkowo, gdy np. chlebodawca ma pomysł kupienia lub drukowania kalendarzy dla jakiegokolwiek pracownika z osobna.

 

Zobacz także stronę www.iveno.eu